Zemětřesení roztrhlo mořské dno v délce 1 tisíce kilometrů

3. července 2007 v 18:26 | Sedmačka |  Sopky a zemětřesení
Vědci z francouského Národního centra pro vědecký výzkum (Centre National de la Recherche Scientifique, CNRS) a Vyšší normální školy (Ecole Normale Supérieure, ENS) odhalili trhlinu na mořském dně dlouhou přinejmenším 1 tisíc kilometrů. Trhlina vznikla během zemětřesení u Sumatry o síle 9,15 stupně Richterovy škály 26. prosince 2004. Zpráva o výzkumu byla publikována v časopise Nature.
Seizmické posuny zaznamenané GPS sítí SEAMERGES. Vědci pod vedením Christopha Vignyho vyhodnotili údaje z 60 míst v jihovýchodní Asii monitorovaných satelitním navigačním systémem GPS (Global Positioning System). Výsledky jsou překvapující. 400 kilometrů od epicentra zemětřesení došlo k posunům o 10 centimerů i více. Ještě ve vzdálenosti kolem 3 tisíc kilometrů jsou jasně patrné malé ale ne bezvýznamné seizmické skoky. Ohnisko deformace bylo lokalizováno zhruba 200 kilometrů severně od epicentra.

Nejsilnější zemětřesení za posledních 40 let bylo doprovázeno ničivými vlnami tsunami, které způsobily obrovské materiální i ekologické škody a zanechaly za sebou 232 tisíc mrtvých. Nejvíce postiženy byly Indonésie, Srí Lanka, Indie a Thajsko.

Druhý velice silný otřes (8,7 stupně) následoval 28. března 2005. Podle expertů se tím podstatně zvýšilo napětí ve zlomových liniích, takže další extrémně silné zemětřesení je nevyhnutelné. Mořské dno je teď mnohem náchylnější ke vzniku trhlin i následných vln tsunami.
Popis k obrázkům: Vlny tsunami vyvolané rekordním zemětřesením 26. prosince 2004 nejničivěji zasáhly severozápadní pobřeží indonéské Sumatry. Obě fotografie vlevo zachycují stejné místo - Gleebruk, městečko situované asi 50 kilometrů od Banda Acehu, správního střediska stejnojmenné provincie. Jak vidno z prvního snímku, mohutná síla vody strhla budovy, stromy, cesty, mosty, pláže a dokonce i ornou půdu. Zkáze unikly pouze zalesnéné kopce v okolí. První z dvojice snímků vpravo dokumentuje změnu terénu (zdvih) u jižního pobřeží indonéského ostrova Nias (125 kilometrů západně od Sumatry) po zemětřesení z 28. března 2005. Pobřežní korálové útesy jsou na snímku z 6. dubna 2005 odkryté. Pro srovnání je připojen i záběr z 13. července 2000.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama