Sopka na ostrově La Palma způsobí apokalypsu

3. července 2007 v 18:37 | Sedmačka |  Sopky a zemětřesení
"Až to přijde, zhroutí se asi za devadesát sekund," tvrdí profesor Bill McGuire z londýnského střediska pro výzkum rizik. Podle něj je stabilita ostrova otřesena dvěma výbuchy sopky a obří masa země tam pomalu sklouzává do moře.

Bill McGuire Ne, celý ostrov se nepropadne do hlubin - v moři skončí jen jeho západní část, velká jako Praha. To může být úvod k největší katastrofě v moderních dějinách. Z moře se pak vynoří obří vlny, tsunami, které zamíří ke břehům Afriky, Evropy i Ameriky. "Je to jako vysoká zeď, která jen postupuje," říká o tsunami McGuire. Během hodiny se obří vlna převalí přes zbytek Kanárských ostrovů. Do dvou hodin přiburácí vodní stěna, vysoká sto metrů, ke břehům Afriky. Za čtyři hodiny po zkáze La Palmy může udeřit na Evropu. A do dvanácti hodin dorazí dvaceti až padesátimetrová tsunami k pobřeží Ameriky. Nebude to jen jedna vlna. "Když něco takového přijde, bude to trvat deset až patnáct minut," tvrdí britský vědec. Mořské vody se tedy budou valit dlouhé minuty na bezmocná města a velkoměsta u moře i hluboko ve vnitrozemí. Pro lidi v horních patrech newyorských mrakodrapů by to asi byla fantastická, šokující podívaná - jen kdyby mohli mít jistotu, že obří vlna nesmete i jejich stavbičky. Jistota však není: sotva který lidský výtvor odolá vlnám, jež se poženou rychlostí tryskového letadla (asi 900 kilometrů za hodinu).

Něco podobného už kdysi zažil Lisabon. Obří vlna, vyvolaná podmořským zemětřesením, smetla v roce 1755 město a zabila šedesát tisíc lidí. Po katastrofě na La Palmě by se asi oběti počítaly na miliony. Kdy k tomu dojde? V tom nemá profesor McGuire zcela jisto. Nepochybuje, že to bude nejpozději během příštích pár tisíc let. Může to však být už mnohem dříve, třeba hned při příštím výbuchu sopky na La Palmě. Zdejší vulkán Cumbre Vieja vybuchuje jednou za 25 až 200 let. K jeho poslední erupci došlo v roce 1971.

"Je to opravdu znepokojující situace. (Ostrov) téměř určitě padne při sopečném výbuchu. Problém je, že s těmi pár seizmometry, co máme na ostrově, nedostaneme varování, které potřebujeme," tvrdí McGuire, který při té příležitosti apeloval na španělskou i americkou vládu, aby také přispěly na sledování nebezpečného ostrova.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Irena Irena | E-mail | 27. září 2011 v 15:03 | Reagovat

Ja bydlím jiz 20 let na ostrově Gran Canaria ,místní lide nic nevi,kdyz se na tema zminim,vysmeji se mi.Vlada schválně udržuje lid v nevědomost
Irena

2 Stano Stano | E-mail | 29. ledna 2012 v 13:36 | Reagovat

Vždy sa všetko tajilo a tajiť bude aby sa ľudia nebáli a nespustila sa panika.

3 Belén, Denča Belén, Denča | 9. března 2012 v 21:59 | Reagovat

ano, tak je to ale i tady.. všechno se raději udržuje
to samé s tím UFO u Roswellu..vláda všechno zatajila

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama